Перевір свій слух вже сьогодні!
12.04.2019
Вся правда про фінансування кохлеарного імплантування в Україні
12.04.2019
Перевір свій слух вже сьогодні!
12.04.2019
Вся правда про фінансування кохлеарного імплантування в Україні
12.04.2019
Show all

Чи відновлює кохлеарна імплантація слух?

Як відомо, втрачений слух людини не можливо відновити повною мірою, проте імплантат може його значно покращити. Імплантат надає нечуючій особі інформацію з її оточення і допомагає їм розуміти мову після занять з педагогом (післяопераційна терапія). За даними вчених університету Мічиган у всьому світі приблизно 100 000 осіб мають КІ, з них половина — діти, а друга половина — дорослі.З кожним днем ця жахлива  кількість продовжує зростати. Переважна більшість осіб з КІ мешкають у розвинутих країнах, оскільки вартість пристрою, операції та післяопераційної терапії надзвичайно висока. Інші країни виконують мало імплантацій. Наприклад, у 2000 році у Мексиці виконано тільки 55 кохлеарних імплантацій.

З чого складається?

Імплантат хірургічно встановлюють під шкіру за вухом. Основні його компоненти вказані у таблиці.

Основні компоненти кохлеарного імплантата

Зовнішні
Мікрофон Сприймає звуки і перетворює їх в електричні сигнали
Процесор мови Селективно фільтрує звуки з пріоритетом звуків мови, посилає електричні сигнали по кабелю до передавача
Передавач Магнітна подушечка, яку розміщують за вушною раковиною, передає сигнали внутрішньому пристрою за допомогою високочастотних імпульсів
Внутрішні
Приймач і стимулятор Розміщені під шкірою у кістці, конвертують сигнали в електричні імпульси і посилають їх до електродів
Пучок з 24 електродів Проникає у слимак внутрішнього вуха, електроди безпосередньо стимулюють закінчення слухового нерва, який передає “звукову інформацію” у мозок

Основні вимоги до кохлеарної імплантації

Глибоке нейросенсорне ураження слуху на обидва вухаФункціонуючий слуховий нервКороткий період життя без слухуДобра мова та навики спілкування, а якщо йдеться про дітей чи немовлят, то в сім’ї повинно бути бажання працювати після операції з дитиною в напрямку навчання мови та розуміння звуківІнші види допомоги неефективні (наприклад, слухові апарати)Немає медичних протипоказань для операціїЖиття або бажання жити у “світі людей зі слухом”Кандидат має реальні уявлення про результатиПідтримка сім’ї та друзів

            Як це діє?

Щойно КІ буде встановлено,  будь-який залишковий природний слух у цьому вусі зникне. З цією причини особи з легкою або помірною нейросенсорною приглухуватістю загалом не завжди встановлюють КІ. Після розміщення КІ на місці звук більше не проходить шлях через слуховий хід та середнє вухо, а входить через мікрофон до процесора мови і до електродів у внутрішньому вусі. Тому кандидатами є передусім особи з глибокою нейросенсорною приглухуватістю.

Наявність волокон слухового нерва є обов’язковою умовою для функціонування пристрою; якщо ж вони ушкоджені (нейропатія слухового нерва), то не зможуть передавати електричні імпульси і КІ не працюватиме. І все ж певна кількість осіб з нейропатією слухового нерва можуть мати користь від КІ.

Принцип роботи КІ використовує тонотопічну організацію базилярної мембрани внутрішнього вуха — пучок електродів розміщений у завитку, повторюючи хід його спіралі, а кожен електрод закінчується на різних рівнях цієї спіралі. Тонотопічна організація — це спосіб, яким вухо відрізняє різні частоти так, щоб мозок міг опрацювати інформацію. У нормальному вусі звукові вібрації повітря приводять до резонансних вібрацій базилярної мембрани всередині слимака. Високочастотні звуки не проходять далеко по мембрані, а низькочастотні звуки йдуть далі по завитку. Рухи волоскових клітин, розміщених по всій довжині базилярної мембрани, формують електричну активність, яку сприймають довколишні нервові клітини. Мозок спроможний інтерпретувати нервову активність певних ділянок базилярної мембрани і таким чином сприймає звуки різної довжини.

При нейросенсорній приглухуватості волоскових клітин або набагато менше, або вони пошкоджені. Втрата волоскових клітин або їх відсутність може бути наслідком або генетичної мутації, або різних захворювань, таких як бактеріальний менінгіт. Волоскові клітини також можуть ушкодитися або під дією хімічних речовин (наприклад, ототоксичних ліків), або при надмірному і тривалому впливі гучного шуму. КІ замінює волоскові клітини і прямо стимулює слуховий нерв за допомогою електричних імпульсів. Це дає змогу мозку інтерпретувати частоту звуку так, мовби волоскові клітини базилярної мембрани функціонували правильно.

Яка ефективність?

КІ не виліковує глухоту чи зниження слуху, а є тільки протезом для заміни слуху. Деякі реципієнти кажуть, що КІ дуже ефективні, інші — дещо ефективні. Для осіб, які жили зі слухом і мовою, але втратили слух, КІ можуть бути великою допомогою у відновленні функціонального розуміння мови, особливо якщо втрата слуху триває короткий період часу.

Член британського парламенту Джек Ешлі отримав КІ в 1994 році у віці 70 років після 25 років глухоти. Він каже, що не має проблем зі спілкуванням з людьми, які його знають, навіть по телефону, хоча він може мати складнощі, коли чує новий голос або при активних переговорах. І все ж до певної міри користується методом “читання по губах”. Він описує звук людського голосу, який сприймає через КІ, як “голос хриплого робота з ларингітом”. Найсучасніші КІ мають тільки 24 електроди, які розміщують над 16 000 волоскових клітин внутрішнього вуха, які потрібні для нормального слуху. Для ще більшого підвищення якості звуку необхідна більша кількість електродів. Проте якість звуку, яку забезпечує сучасний КІ, часто настільки добра, що багато користувачів не використовують “читання по губах”. Раш Лімбо, американський шоумен радіо, каже, що сприймає всі звуки, за винятком нових мелодій, які він не чув раніше, коли не був глухий. Іншою відомою особою з КІ є Хізер Вайтстоун, Міс Америка 1995 року.

Дорослі, які виросли нечуючими, зазвичай вважають КІ неефективними або подразливими, оскільки їхній мозок нездатний інтерпретувати звуки після довгого періоду глухоти. У деяких нечуючих осіб, які постійно використовують слухові апарати і вміють “читати по губах”, КІ ефективніші, бо слухові апарати підтримували функціонування слухового аналізатора.

У немовлят та дітей до підліткового віку можна отримати різні результати. Майже все залежить від інтенсивності та постійності постімплантаційної терапії. Майже всі діти з КІ чують досить добре, проте надзвичайно рідко слуховий нерв неспроможний передавати імпульси. Пацієнтів з такою нейропатією слухового нерва, як звичайно, виявляють під час обстеження перед операцією. Менш як 1% нечуючих осіб мають пошкоджений слуховий нерв, але нині їх можна лікувати за допомогою імплантації у стовбур мозку (вживлення пучка електродів у підкіркові центри слуху у стовбурі мозку).

Джерела: http://msvitu.com/archive/2006/august/article-7.php ; http://msvitu.com/archive/2006/august/article-7.php