Компенсувати слух можна?
09.04.2019Профілактика слуху та глухоти
11.04.2019Пам’ятаєш свій стан , коли ти щойно вийшов з концертної зали, де голосно грала музика? Чудовий стан, правда ж? Навіть можна сказати, що для декого відвідати той, чи інший концерт це втілення давньої мрії. Але все ж таки, є невеликий дискомфорт. Ми впевнені, ти розумієш про що йде мова. Так-так , саме дзвін у вухах, який тебе дратує, але ж це скоро мине і ти навіть забудеш, що він був. Уявляєш, а у багатьох жителів нашої планети такий шум у вухах постійно і вони мало що можуть зробити. А знаєш, як називається цей процес? – це втрата слуху. Що можна зробити людині яку спіткала така біда? – звернутись до лікаря та врятувати залишки найціннішого зв’язку з навколишнім світом. Що ми хочемо від тебе? – щоб ти знав , яка гучність звуку допустима для людини та які процедури існують для перевірки слуху. Читай, у нас цікаво.
Що таке аудіометрія слуху?
Аудіометрія – це дослідження функції слухового аналізатора, що дозволяє діагностувати приглухуватість, глухоту, а також деякі хвороби, що викликають ураження внутрішнього вуха. Проводити її може лікар аудиолог або сурдолог.
Під час тестування можуть використовувати запис з набором слів (мовна аудіометрія) або звуки чистої тональності (тональна аудіометрія). Звуки аудіометрії представлені на частотах, які відповідають діапазону слуху людини. Перевагою аудіометричного дослідження є те, що воно дає можливість регулювати частоту і рівень звуку сигналів, зберігаючи їх стабільними протягом тривалого часу. З її допомогою можна перевіряти слух одночасно в обох вухах, навіть у пацієнтів з вираженою приглухуватістю.
Види аудіометрії
Аудіометрія підрозділяється на порогову і надпороговую. Найчастіше застосовують перший спосіб, в якому задіють ледь чутні звуки (порогові). Надпорогові, тобто досить гучні сигнали, можуть знадобитися для оцінки феномена прискореного наростання гучності. Це явище, при якому у хворого слух знижений, але присутня надмірна чутливість до гучних звуків.
У таких дослідження використовують запис зі словами різних частот, сказаними чітким, зрозумілим мовою. Її транслюють через навушники, які підключені до мовного аудиометру. Інтенсивність звуку в навушниках спочатку мінімальна, а потім поступово збільшується.
Тональна аудіометрія
Тональна аудіометрія слуху виконується з використанням спеціального апарата – аудіометра, що генерує чисті тони різної частотності – від 100 до 8000 Гц. З його допомогою перевіряють кісткову і повітряну провідність звуку.
Як проходиться аудіометрія? Тестування починається з вуха, яке, на думку пацієнта, краще чує. Спочатку через навушники подається звук (3-4 коротких сигналів) на чітко чутному рівні. Пацієнт повинен уважно слухати і підтверджувати, що він чує цей звук, натискаючи на кнопку. Після цього інтенсивність звуку поступово зменшується, поки людина не перестане його чути. Потім лікар збільшує інтенсивність тону на +5 дБ, поки пацієнт не відповість. Такий досвід повторюють ще раз на декількох частотах.
Джерело: https://nezhit.pp.ua/shho-take-audiometriya-sluxu-ta-yak-vona-provoditsya-rozshifrovka
Нормальний слух: розшифровка аудіометрії, показники
У здорової людини в результатах аудіометрії будуть видні дві практично рівні лінії, яка знаходиться в межах 0-25 дБ (одна лінія – це повітряна провідність, а друга – кісткове). Між ними повинна бути різниця, що не перевищує 15 дБ.
Ступінь втрати слуху виражається різницею між слуховим порогом пацієнта і середнім порогом для людей з нормальною чутливістю.
- слабка втрата слуху: від 25 до 40 дБ;
- помірна: від 40 до 55 дБ;
- від помірної до важкої: від 55 до 70 дБ;
- тяжка: від 70 до 90 дБ;
- повна втрата слуху: 90 дБ і більше.
· Велика різниця між показаннями повітряної і кісткової провідності може вказувати на порушення звукопроведенія (кондуктивна приглухуватість). При цьому поріг слуху по повітряній провідності є більш високим.
· Накладання ліній кісткової та повітряної аудіограми один на одного свідчать про сенсорної приглухуватості.
· Ознакою порушення звукосприйняття є погана повітряна і кісткова аудіометрія, а також погана розбірливість мови.
· Змішана приглухуватість (підвищені пороги слуху і присутній кістково-повітряний інтервал).
Особливості проведення аудіометрії дитині
Мовні і тональні тести проводять людей різного віку. Спеціалісти радять проводити аудіометрію у дітей граючи, адже у багатьох випадках точність тестування за допомогою тонально-порогової методики у дітей є низькою.
Дослідження можуть проводити запропонувавши дитини виконувати певні завдання, коли вона почує звук. Для дітей 1-3 років проводиться ігрова аудіометрія у вільному звуковому полі, тобто, сигнали подаються не через навушники, а через колонки. При цьому використовуються звукові сигнали, які при наявності відповідної реакції у дитини підкріплюються виникненням графічного зображення або іграшки.
Комп’ютерна аудіометрія
Комп’ютерна аудіометрія може бути використана для дітей наймолодшого віку. Таке тестування відбувається на підставі відповідей кори головного мозку на звуковий подразник. Всі дані реєструються за допомогою електродів, прикріплених до голови, і передаються на комп’ютер.
Ще один спосіб аудіометрії у новонароджених – це отоакустическая эмиссиия. Це швидкий, простий і безболісний спосіб діагностики приглухуватості. Маленький динамік, що містить мікрофон і міні-гучномовець, поміщається в вухо. Гучномовець подає звукові сигнали. Вони передаються у равлика внутрішнього вуха. Якщо равлик працює нормально, вона реагує, відправляючи звук назад у вушний канал, що реєструє мікрофон. Тест надзвичайно чутливий, оскільки таким чином може бути виявлене навіть мінімальне порушення слуху.
Джерело: https://nezhit.pp.ua/shho-take-audiometriya-sluxu-ta-yak-vona-provoditsya-rozshifrovka