Бімодальне протезування
Кохлеарний імплант та слуховий апарат: бімодальне слухопротезування
18.04.2019
Надпотужні слухові апарати Oticon для дорослих: Оticon Dynamo – життя на всю потужність!
18.04.2019
Бімодальне протезування
Кохлеарний імплант та слуховий апарат: бімодальне слухопротезування
18.04.2019
Надпотужні слухові апарати Oticon для дорослих: Оticon Dynamo – життя на всю потужність!
18.04.2019
Show all

Якщо у дитини виявлено порушення слуху: поради батькам

Порушення слуху у дитини для більшості батьків є несподіваним. Потрібно буде дізнатися багато важливого про слух дитини, його порушення та компенсацію сучасними засобами. Батькам важливо знати, що у дітей навіть з глухотою є хороші шанси чути, говорити та гармонійно розвиватися. Головне – не гаяти часу та звернутися до лікаря-сурдолога за медичною слуховою допомогою для компенсації порушення слуху та розвитку дитини. Що потрібно робити у випадку, якщо у дитини виявлено порушення слуху та рекомендовані слухові апарати, читайте у цій статті.

Приблизно 3-4 із 1000 новонароджених народжується з порушенням слуху. Порушення слуху у дитини також може виникнути пізніше внаслідок перенесених захворювань, травм, лікування токсичними препаратами, впливу дуже гучних звуків тощо, або бути генетично зумовленим. Якщо ви підозрюєте у дитини порушення слуху, негайно зверніться до лікаря-сурдолога, який спеціалізується на діагностиці, лікуванні та супроводу дітей з порушенням слуху.

Важливість слухових апаратів для дитини

Якщо сурдолог призначив  дитині  слухові апарати, їх треба носити постійно, особливо в ранньому дитинстві:

  1. Від народження до трьох років мозок дитини розвивається дуже швидко. У цей період постійні звукові сигнали відіграють вирішальну роль у розвитку нейронних шляхів, що відповідають за слух, мову та мовлення.
  2. Раннє слухання й спілкування є життєво важливими для розвитку мовлення. Ми не можемо «навчити» дитину розмовляти, вона засвоює мовлення самостійно. Перебуваючи в атмосфері спілкування, діти з часом уловлюють та запам’ятовують окремі слова, синтаксис і структуру мовлення. Однак для дітей з порушенням слуху також необхідна мовленнєва й мовна реабілітація для кращого засвоєння слухової інформації.
  3. Постійне слухання відіграє ключову роль (особливо для немовлят та дітей раннього віку) у встановленні довірливих відносин із батьками, а також відчуття захищеності та передбачуваності навколишнього світу.

Слухові апарати особливо потрібні дітям у період
активного розвитку мозку.
Вплив звуків сприяє розвитку мовленнєвих та когнітивних функцій.

Як дізнатися, потрібні моїй дитині апарати або кохлеарні імпланти?

Слухові апарати ефективні для більшості дітей з порушеннями слуху, але деяким потрібні саме кохлеарні імплантати. Сурдолог та мультидісціплінарна команда фахівців визначать, що краще підійде вашій дитині – слухові апарати чи кохлеарні імплантати. Це залежить від ступеня та важкості порушення слуху, а також будови й форми зовнішнього вуха.

Оскільки порушення слуху часто діагностують протягом перших місяців життя, діти спочатку користуються слуховими апаратами, а у подальшому деяким з них проводять кохлеарну імплантацію. Дитина з порушенням слуху повинна регулярно проходити аудіологічне обстеження для перевірки слуху та ефективності користування слуховими апаратами.

Процес слухопротезування

Протезування завушними слуховими апаратами у стилі BTE (Behind-The-Ear) здійснюють практично всім дітям із порушенням слуху, незалежно від ступеня тяжкості. Це слухові апарати маленького розміру, які добре тримаються на дитячих вушках і розроблені спеціально для дітей. Звук зі слухового апарату поступає до вуха через м’яку й пластичну вушну вкладку, яка міцно сидить у зовнішньому вусі. Зручність завушних слухових апаратів полягає в тому, що вушну вкладку, по мірі дорослішання дитини, можна замінити, при цьому не змінюючи самі слухові апарати.

Індивідуальні вкладки для слухових апаратів

Перед користуванням слуховими апаратами потрібне зняття зліпків зовнішніх слухових каналів дитини. Це робиться для того, щоб вушні вкладки слухових апаратів ідеально відповідали формі та розмірам слухового каналу. Ця процедура потрібна проводитися виключно кваліфікованим лікарем-сурдологом!

Вушні вкладки можуть бути різних кольорів; батьки часто замовляють вушні вкладки різних кольорів, щоб орієнтуватися, для якого вуха – правого чи лівого призначена вкладка. Із дорослішанням дитини відбуватиметься зміна вушних вкладок  – при цьому, за бажанням, можна вибрати будь-який інший колір. Дітям старшого віку подобається самостійно обирати кольори. Також можна обрати прозору вушну вкладку. Лікар-сурдолог надсилає зняті зліпки до отопластика, а той по ним виготовляє вушні вкладки.

Підбір та налаштування (программування) слухових апаратів

Під час прийому лікар-сурдолог перевірить правильність розташування вушних вкладок у вусі вашої дитини та запрограмує слухові апарати відповідно до ступеня порушення слуху. Після того, як слухові апарати запрограмовані та активовані, дитина одразу ж починає чути нові звуки. Немовлята зазвичай реагують на голос мами чи тата, зацікавлено повертаючи голівку до того, хто говорить. Трохи старша дитина може усміхатися, почувши нові звуки. Після первинного програмування та активації апарату, аудіолог виконує декілька перевірочних тестів, щоб переконатися: тихі звуки добре чутні, звуки середньої гучності – комфортні, а гучні – не лякають дитину та не шкодять їй. 
Також сурдолог детально пояснить і покаже вам, як вдягати та знімати слухові апарати, як приєднувати та від’єднувати вушні вкладки від апаратів, як розрізняти правий та лівий слуховий апарат (вкладку). Ви навчитеся вмикати та вимикати слухові апарати, перевіряти їх функціонування та змінювати батарейки. Зазвичай, батарейки слід міняти кожні 7-10 днів. Слухові апарати для дітей від Oticon -Sensei, Sensei Super Power, Opn  мають унікальний LED – індикатор стану батарейки та захищений відсік батареї. Крім того, лікар-сурдолог покаже, як чистити слухові апарати й вушні вкладки, куди їх класти на ніч.

Контрольні прийоми

Дитині потрібен час для того, щоб адаптуватись до нових звуків. Заняття з сурдопедагогом з розвитку слухового сприймання та мовлення допоможуть дитині наздогнати однолітків і досягти потрібних для її віку показників розвитку мови, мовлення та слуху. Регулярні відвідування сурдолога та сурдопедагога також необхідні для контролю за загальною динамікою розвитку слуху. Для протезованих немовлят розроблені скрінінгові тести, що показують, як саме чує дитина на конкретних частотах. Поведінкові слухові тести («золотий стандарт» у цьому випадку) застосовують у дорослішому віці. Згідно з результатами зазначених тестів, і в залежності від  конкретних слухових потреб дитини, коригуватимуться налаштування слухових апаратів.

Активна співпраця з командою фахівців слухової допомоги необхідна для досягнення позитивних результатів.
Контрольні прийоми важливі для моніторингу ефективності слухових апаратів та успішності лікування.

Також, під час наступних контрольних прийомів сурдолог перевірить налаштування  слухових апаратів та їх розміщення в слуховому каналі. Слуховий канал дитини росте швидко, тому, якщо вушна вкладка сидить недостатньо щільно, слухові апарати можуть свистіти та видавати інші неприємні звуки. Замінювати вушну вкладку немовлятам потрібно кожні два-три місяці.

Поради для батьків щодо користування слуховими апаратами

Слухові апарати на цілий день, коли дитина не спить

Іноді складно втримати слухові апарати на дитині, якщо вона маленька та непризвичаєна до них. Існує декілька способів зафіксувати слухові апарати на дитині, не викликаючи стресу, особливо, якщо вони її дратують, і вона хоче їх зняти.

  • Вдягайте дитині слухові апарати під час гри:  вона буде зайнята грою, а не тим, щоб зняти слухові апарати.
  • Можна вдягати м’яку пов’язку на голову, яка буде утримувати слухові апарати (тільки слідкуйте за тим, щоб тканина не перекривала мікрофони апаратів). 
  • Користуйтеся спеціальними тримачами Oticon SafeLine, що кріплять слухові апарати до одягу дитини. Дорогі апарати не загубляться, навіть якщо дитина їх зніме.

Ваш аудіолог допоможе підібрати головну пов’язку або тримач для вашої дитини.

Вигадайте якийсь щоденний «ритуал» при вдяганні слухових апаратів. Щоб створити позитивні асоціації у дитини, обіймайте та пестіть її, як надягаєте апарати. Коли дитина буде скидати слухові апарати, щоразу лагідно, але рішуче повертайте їх на місце, щоб, зрештою, вона до них призвичаїлася.

Якщо дитина періодично знімає слухові апарати  або смикає себе за вуха, це може свідчити про дискомфорт від нещільного прилягання вушної вкладки. Негайно зверніться до сурдолога – можливо, їх треба замінити.


Щоденні перевірки

Дитячі слухові апарати слід перевіряти щодня, особливо якщо дитина маленька й не може розповісти про проблему. Перевірка включає  слухову перевірку, перевірку батарейки та перевірку наявності вологи й бруду в слуховому апараті. Пам’ятайте: якщо ви не чуєте звуки, підсилені слуховим апаратом, ваша дитина їх також не почує.

Ви можете перевірити справність акумулятора обережно затиснувши апарат у руці. Якщо акумулятор справний, ви почуєте дуже гучний писк.

Вам також слід перевірити слуховий апарат візуально перед тим, як вдягати його на вушко дитини. Переконайтеся, що сам апарат та вушна вкладка чисті й не мають слідів вологи. Якщо вушна вкладка брудна, відкрепіть  її від слухового апарата. Продуйте вкладку й трубку від вологи за допомогою шприца й протріть від бруду чистою м’якою тканиною або дезінфікуючою серветкою. Коли вушна вкладка повністю висохне, знову приєднайте її до слухового апарата й вдягніть дитині.

Питання безпеки

Якщо ваша дитина випадково проковтнула батарейку від слухового апарата, негайно викличте швидку допомогу.

Обирайте слухові апарати з можливістю блокування батарейного відсіку, щоб немовлята й малі діти не могли витягти батарейки. Діти мають звичку тягти все до рота, тому зберігайте батарейки в недосяжному для малюків і домашніх тварин місці.
Правильно підібрані слухові апарати чинять вирішальний вплив на розвиток вашої дитини в соціальній, освітній та комунікаційній сферах. Співпрацюйте з вашим сурдологом, сурдопедагогом та центрами підтримки інклюзивної освіти, щоб досягти максимально ефективних результатів.

Не зволікайте з проведенням діагностики слуху у Вашої дитини, адже турбота про слух є невід’ємною складовою її успішного майбутнього. Навіть невелика некомпенсована втрата слуху може негативно вплинути на розвиток дитини, процес оволодіння мовою, мовленням та психологічний стан.

Адаптований переклад статті Менді Мруз, доктор аудіології, «Healthy Hearing».  
За матеріалами сайту aurora.ua

© Центр слухової реабілітації АВРОРА®, 2018.  Усі права збережені.